A Királyi Csillagvizsgáló Londonban: King’s Observatory

A Királyi Csillagvizsgáló Londonban: King’s Observatory

Ha most arra számítotok, hogy a Greenwich városrészben található királyi csillagvizsgálóról olvashattok, akkor előre szólok, hogy ez a bejegyzés nem arról szól, hanem egy másik londoni csillagvizsgálóról, amiről talán még nem is hallottatok.

photo by Idegenvezetés London

Ez a szóban forgó csillagvizsgáló III. György király (uralkodott: 1760-1820) számára épült, a város nyugati felén, Richmond városrészben, az Old Deer Parkban. Maga a négyzet alaprajzú épület egy nagyobbacska zöld terület közepén álldogál, egy golf klub közvetlen szomszédságában.

III. György király / Allan Ramsay, Public domain, via Wikimedia Commons

Az épület legfelső szintjén, a kupolában ma is áll a teleszkóp, amellyel 1769. június 3-án például a Vénusz bolygó Nap előtti átvonulását követték figyelemmel. Ez azért is volt akkoriban nagyon fontos dátum, mert a korabeli csillagászok az ekkor megejtett méréseikkel pontosabban meg tudták határozni, hogy mekkora is lehet a naprendszerünk, valamint közelítőleg azt is ki tudták számolni, hogy mekkora a távolság a Föld és a Nap között.

Érdekes módon maga az uralkodó is meglehetősen érdeklődött a csillagászat tudománya iránt, így az obszervatórium megtervezését a neves angol építészre, Sir William Chambersre bízta. Chambers korábban találkozott már Anders Celsius svéd csillagásszal - aki 1740-ben a svédországi Uppsala Obszervatóriumot is tervezte - így vele konzultálva készítette el a terveket.

photo by Idegenvezetés London

Maga az obszervatórium az épület legkeskenyebb, egyszemélyes lépcsőjén keresztül érhető el, valamint maga a terem is igen aprócska ahol a teleszkóp áll, mégis 1769-ben a Vénusz megfigyelése alatt III. György király 14 másik emberrel álldogált itt és vizslatta az eget.

photo by Idegenvezetés London

Az épület azonban a csillagvizsgálás mellett más célokat is szolgált III. György uralkodása alatt, ugyanis volt itt pl. iskola a királyi család gyermekei számára, de emellett komoly tudományos tárgy gyűjteménye is volt a matematika és a természetrajz témaköréből, sőt az uralkodó németországi bányákból származó ércgyűjteményét is itt helyezték el.

Királyi csillagvizsgáló 1778 és 1790 között / John Spyers, Public domain, via Wikimedia Commons

Emellett egy komoly óragyűjtemény is helyet kapott a falak között, amelynek egyik kiemelkedő darabja volt a Benjamin Vulliamy királyi órás által készített kimagaslóan pontos óraszerkezet. Ez a szerkezet annyira megbízhatónak bizonyult, hogy III. György udvarában ehhez az órához mérték a pontos időt, mely funkciót azután később átvette Greenwich.

photo by Idegenvezetés London

Az épület ebédlőjében a falon egy nagyon izgalmas nagy méretű tapétát találhatunk, amely Alexander Hume (1726-1794) angol tengerészkapitány és az East India Company (EIC) kereskedőjének megrendelésére 1772-ben készült festmény alapján került kivitelezésre. A képen Hong Kong egy kellemes, csendes részletét láthatjuk, ám érdekes módon a festmény elkészülte után egy hónappal egy rendkívül heves tájfun pusztított a helyszínen, a felkorbácsolt tenger az összes környékbeli gyárat elöntötte, a kikötött hajókat és csónakokat halomra törte melyek nagy része elsüllyedt, sokszor a legénységgel együtt.

photo by Idegenvezetés London

A király halála után, egészen pontosan 1840-ben, Viktória királynő uralkodása alatt (1837-1901) a Királyi Obszervatórium királyi kézből a British Association for the Advancement of Science-hez (azaz a Brit Tudományfejlesztési Szövetséghez) került, majd 1871-ben a Kew Committee of the Royal Society felügyelete alá került, ekkoriban csak mint Kew Observatory (Kew Obszervatórium) néven emlegették. Még később a kormányzathoz tartozó épület lett, ezután néhány cég irodája, ma pedig érdekes módon bérelhető magánlakás, amellett hogy a National Heritage (Nemzeti Örökség) része. Az épületet 2019-ben havi £50 000 (azaz akkori értéken kb. 20 000 000 Ft) havi összegért lehetett bérelni.

photo by Idegenvezetés London
photo by Idegenvezetés London

Szerencsénkre évente, nyár vége felé az egykori királyi obszervatórium ajtajai megnyílnak és korlátozott számban ugyan, de lehetőség van a történelmi épületet körbejárni és még a kupolába is felmászni, ahol a híres teleszkópot is megcsodálhatjuk.

Mivel magánlakásról van szó, a látogatáshoz eldobható cipővédőket osztanak ki, így ha mennétek, mindenképpen lapos cipőben tegyétek.

 Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Buy Me A Coffee

Read more

A londoni Trafalgar térre minden évben Norvégiából érkezik a nemzet karácsonyfája. Na de miért pont onnan?

A londoni Trafalgar térre minden évben Norvégiából érkezik a nemzet karácsonyfája. Na de miért pont onnan?

A legtöbb londoni tudja, hogy a Karácsony környékén a Trafalgar téren felállított nemzet karácsonyfája már jó ideje minden évben Norvégiából érkezik. Amellett, hogy ez egy igazán nemes gesztus az északiaktól, az ajándékozás egy másik, sokkal tragikusabb történetet is rejteget. Történt ugyanis, hogy a német hadsereg 1940-ben megszállta Norvégiát és az

By Agota